O vzniku muzea.

Co nás vedlo k založení muzea?

Rada města Úsov se rozhodla, že vedle údržby a budování nové občanské vybavenosti ve městě  se zaměří i na zachování  historie města a života našich předků vybudováním místního úsovského muzea v prostorách kulturního domu. Tímto bychom chtěli zachovat pro naše budoucí generace doklad o tom, jak se žilo v Úsově i Bezděkově, jaké bylo vybavení  domácností, co dělali naši předkové, čím se zabývali, jaká zde byla řemesla , jak se vzdělávali, jaké byli  zvyky a které místní tradice dodržovali, jak se oblékali, které sporty provozovali. Tak tedy vzniklo naše muzeum.

Zřízení muzea

Muzeum bylo vybudováno za finanční pomoci MAS Mohelnicko o. s., MAS Rozvojové partnerství regionu Hranicko a město Úsov, ve společném partnerském projektu "Za poznáním a odkazem předků". S projektem se započalo v roce 2012, kdy byly připraveny návrhy a řešení úpravy prostor vznikajícího muzea. Vlastní práce započaly na začátku roku 2013 a slavnostně bylo muzeum uvedeno do provozu 26. října 2013.

Stálá expozice

Muzejní sbírky.

Najdete zde zachovalé historické předměty z běžného denního života, doklad o tom, jak se žilo v Úsově i Bezděkově, jaké bylo vybavení domácností, co dělali naši předkové, čím se zabývali, jak se vzdělávali, jak se oblékali, které sporty provozovali, jaká zde byla řemesla, jaké byly zvyky a které místní tradice se dodržovaly. Expozice návštěvníkům ukazuje historickou domácnost a její členění: kuchyň, předměty osobní hygieny a péče o prádlo, parádní pokoj, ložnici, hudební salon. K běžnému životu patřící řemesla, pekařství, řeznictví a pracovní nástroje z domácností. Nechybí předměty z podzámecké venkovské farnosti.

Součástí expozice jsou dobové knihy, fotografie a alba.

Výzva pro naše příznivce muzea.

Likvidujete doma nepotřebné staré předměty, zkrátka haraburdí, "které už konečně musíte uklidit"? Neváhejte a kontaktujte naše muzeum. Pokud to budou věci, které se nám hodí do sbírek, rádi je uchováme a ještě vám budeme vděčni, že rozšíříte naše sbírky. Věci si od vás vypůjčíme na základě smlouvy a až se rozhodnote, že vlastně vám doma chybí, zase je vrátíme.